Maestrul Internaţional IOAN MĂRĂŞESCU din nou în mijlocul şahiştilor băileşteni

În cadrul parteneriatului constituit între C.S.S. MEDICINA TIMIŞOARA, C.S.M. PROGRESUL BĂILEŞTI şi LICEUL „MIHAI VITEAZUL” şi continuând o frumoasa tradiţie, şahiştii băileşteni s-au aflat în compania domnului maestru internaţional IOAN MĂRĂŞESCU, director al prestigiosului club din super-liga României. Întâlnirea a fost una fructuoasă, valorosul jucător destăinuindu-le şahiştilor noştrii o serie din secretele pregătirii şi practicării sportului minţii, îndemnându-i să se antreneze cu ambiţie şi responsabilitate, în vederea obţinerii de rezultate superioare în competiţiile de copii şi juniori.

Ulterior, s-a trecut la susţinerea unui simultan, la unsprezece mese, domnul Mărăşescu având ca parteneri pe cei mai talentaţi dintre şahiştii municipiului nostru. Simultanul s-a bucurat de întreaga atenţie şi ambiţie din partea competitorilor locali, nu odată maestrul internaţional fiind pus în situaţii în care s-a întrebuinţat serios spre a obţine poziţii superioare. Desfăşurat într-un spirit de fair-play şi prilejuind partide de nivel tehnico-tactic şi spectacular deosebite, Ioan Marasescu a reuşit, graţie valorii şi vastei experienţe, să-şi adjudece zece victorii, o partidă încheindu-se remiză. Preţiosul rezultat de egalitate a fost obţinut de către talentatul component al clubului băileştean, Neacşu Ioan-Ovidius, care, iată, confirmă bunele sale rezultate în competiţiile la care a luat parte în ultimul timp. Acesta a primit dealtfel şi cupa pentru cel mai bun rezultat.

Spre cinstea clubului nostru, alţi talentaţi şahişti au primit cuvinte de laudă pentru jocul bun prestat, numindu-l pe Firţulescu Alexandru, Iureş Alberto, Mitu Diana şi Sclipcea Rareş.

În calitatea mea de antrenor al acestor sportivi, ţin să mulţumesc domnului Mărăşescu pentru sprijinul şi solicitudinea de care a dat dovadă, invitându-l, ori de cate ori este posibil, să se afle în mijlocul nostru, sprijinind şahiştii locali în vederea reprezentării cu cinste a culorilor clubului nostru şi implicit a municipiului Băileşti. Mulţumesc celor prezenţi la eveniment, numindu-l aici pe prof. Florin Duinea, directorul clubului, prof. Camelia Ionescu – sprijinind cu pasiune şi devotement această acţiune, prof. Valentin Toana, directorul adjuct al Liceului „Mihai Viteazul”, prof. Dorel Grofu şi prof. Burcă Laurenţiu.

Constantin Micu

Comentezi?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.