Irina Teodora din Bailesti – campioana nationala la natatie

Irina Teodora (23 de ani) si Andreea Alexandra (12 ani) au reprezentat cu succes municipiul Bailesti la prima editie a Olimpiadei Nationale de Natatie „Special Olympics”, desfasurata la Hunedoara in zilele de 06 – 07 mai 2011. La aceasta competitie sportiva au participat peste 50 de copii si tineri cu dizabilitati intelectuale reprezentand 13 judete din Romania. Delegatia judetului Dolj a fost constituita din doua sportive, Irina Teodora si Andreea Alexandra reprezentante ale Centrului Educational Teodora din Bailesti. In urma intrecerilor preliminare, ambele sportive s-au calificat in finala, Irina Teodora pentru proba de inot 25 de metri, iar Andreea Alexandra pentru proba de mers prin apa 10 metri. Demonstrand determinare si un spirit competitiv ridicat, Irina Teodora a castigat locul I si o frumoasa medalie aurie, iar Andreea Alexandra a castigat locul al II-lea si medalia argintie.

O asociatie de parinti ai copiilor cu sindrom Down, cu sediul in localitatea hunedoreana Clopotiva a initiat in anul 2004 si a organizat de doua ori in fiecare an Jocurile Sportive Down, sub egida si conform regulilor Special Olympics. Pe parcursul acestor competitii, sportivii cu sindrom Down au avut prilejul sa se intreaca la atletism: alergare viteza, aruncarea mingii de oina; la baschet, la calarie, la dartz si la tras cu arcul. Datorita inregistrarii unui numar din ce in ce mai mare de sportivi speciali, s-a decis deschiderea acestor jocuri sportive catre toate categoriile de persoane cu dizabilitati intelectuale. Astfel, o multime de copii si tineri speciali se distreaza de minune si demonstreaza vointa si perseveranta lor atat pe parcursul intrecerilor sportive, dar si in afara lor.

In mai 2011, asociatia hunedoreana, sprijinita de autoritatile locale, a avut initiativa organizarii primului concurs national de natatie sub egida Special Olympics. Mai mult de 50 de copii si tineri, majoritatea cu sindrom Down, au avut parte de distractie, incepand cu deschiderea festiva ce a avut loc la Cabanele Dorulet, in muntii Retezat. La deschiderea jocurilor, copiii, tinerii, parintii, antrenorii, artisti hunedoreni de renume, alaturi de presa si televiziune au trait momente de intensitate maxima atunci cand un tanar cu sindrom Down, urcat pe calul sau, a coborat muntele cu torta aprinsa in mana si a aprins flacara olimpica, marcand astfel inceperea jocurilor. Apoi, distractia a luat locul emotiilor printr-un concert organizat in aer liber, unde s-au legat prietenii si cunostinte de lunga durata.

Intrecerea efectiva a avut loc in bazinul de inot acoperit din Hunedoara, pe parcursul a doua zile. In prima zi, dupa ce toti sportivii au rostit in cor juramantul lor olimpic „Vreau sa castig! Daca nu voi castiga, vreau sa fiu brav in incercarea mea!” s-au derulat intrecerile preliminare, prin care sportivii s-au calificat in functie de varsta si aptitudini, iar a doua zi, in aceeasi atmosfera competitiva, s-au desfasurat finalele. Probele competitiei sportive s-au organizat in functie de gen, varsta, conditia fizica, aptitudinile individuale si deprinderea de a inota, si anume: in bazinul mic, cu adancimea apei de 1 metru s-a desfasurat proba de mers in apa 10 metri fara insotitor. In bazinul mare cu adancimea apei de 2 metri s-a desfasurat proba de inot asistat 10 metri, in care sportivul s-a folosit de pluta, iar antrenorul a inotat alaturi de el; si proba de inot liber 25 de metri, fara asistent. La finalul fiecarei probe, fiecare sportiv, parinte, antrenor sau persoana din public s-a bucurat in primul rand pentru ca sportivul a terminat proba, si a fost cu atat mai bine daca s-a intamplat sa ajunga primul la final. Spiritul sportiv a triumfat, rivalitatea lipsind cu desavarsire. Festivitatea de premiere a avut loc la Castelul Corvinilor din Hunedoara, unde bravii olimpici au fost primiti de “Ordinul Cavalerilor de Hunedoara” cu o demonstratie de lupte medievale, apoi cavalerii si printesele i-au condus pe sportivi la locul premierii, incantandu-i ulterior cu un spectacol de dansuri medievale. Diplomele si medaliile au fost oferite de primarul Hunedoarei, iar felicitarile si bucuria au pus stapanire pe toata lumea prezenta, inclusiv pe turistii aflati in vizita la castel, care au avut parte de o surpriza neasteptat de frumoasa.
Va impartasesc toate aceste momente unice pentru ca, desi nu avem bazin de inot in orasul nostru, avem Centrul Educational Teodora care a facut ca visurile copiilor si tinerilor cu dizabilitati intelectuale din orasul nostru sa se transforme in realitate. Mandria sa vad ca printre cele mai mari si dezvoltate municipii din Romania, s-a aflat si municipiul Bailesti, m-a coplesit. Cand Andreea Alexandra, o copila de 12 ani cu deficit motor, a parcurs distanta de 10 metri neinsotita in bazinul mic si a ajuns fericita la final, din stralucirea ochilor ei am inteles cat de multa satisfactie pot aduce aceste competitii in sufletele lor si ale noastre, iar atunci cand Irina Teodora a inotat 25 de metri liber si a ajuns prima la capatul culoarului de inot, ridicand in picioare tot publicul de la bazin, am simtit o imensa bucurie, pentru ca am insotit aceasta delegatie speciala la o competitie atat de speciala. In mod firesc am intrebat-o pe doamna Liana Vislan, mama Irinei Teodora, cum au reusit o asemenea performanta. Doamna Liana Vislan spune ca manifestarile sportive si culturale sunt mult mai importante pentru persoanele cu dizabilitati intelectuale decat credem noi, cei care nu prea avem contact cu ei, dar sunt si mai importante pentru schimbarea atitudiniii publicului larg fata de sport, in general, si fata de cei cu nevoi speciale, in particular. „Invitatia de participare la concursul de inot am primit-o in luna februarie si a fost o mare provocare pentru noi, in special pentru faptul ca nici in Bailesti si nici in Craiova nu exista bazine de inot acoperite, care sa permita antrenamentele in orice anotimp. De cand era mica, Irina a cochetat cu apa, dar s-a folosit intotdeauna de noi sau de un colac. Acum si-a dorit sa invete sa inoate si a fost foarte greu sa gasim un antrenor si un bazin in judetul nostru. Intr-un final, am primit acceptul de a o pregati intr-o piscina de hotel. Eu si tatal ei am fost antrenorii. Acelasi lucru l-a facut si Andreea, antrenata de tatal ei. Pe parcursul a 10 sedinte de antrenament fetele noastre au demonstrat ca, daca iti doresti cu adevarat, aproape ca poti face orice. Locul intai obtinut de Irina a calificat-o pentru etapa urmatoare a jocurilor sportive, iar noi ne intrebam deja cum vom putea continua antrenamentele si cum vom putea perfectiona tehnica de inot a Irinei. Nu uitati ca ea a concurat cu sportivi care lucreaza gratuit, sistematic in bazin mare, la adancime de 2 metri, in fiecare saptamana cu antrenor si care progreseaza atat tehnic, cat si in viteza. Noi platim accesul la piscina din Craiova, iar adancimea apei este in crestere, adancimea maxima fiind de 1,80 metri pe o lungime de 10 metri. Asociatia noastra militeaza activ pentru educatia incluziva, dezvoltarea prin interactiune si mentinerea sanatatii fizice si mentale prin sport. De aceea la Centrul Educational Teodora din Bailesti avem o sala de sport bine echipata, o curte spatioasa si un spatiu de joc special proiectat pentru nevoile si aptitudinile copiilor si tinerilor inscrisi in programul nostru. Copiii si tinerii nostri participa la tabere educative, competitii culturale si sportive inca din anul 2003, iar pe parcursul timpului au castigat multe diplome, medalii si trofee, atat in tara cat si in strainatate, ceea ce i-a motivat si i-a facut sa se obisnuiasca cu spiritul competitiei, sa le dezvolte dorinta de a fi invingatori. Copiii nostri au dus renumele Bailestiului peste mari si tari si au fost apreciati, aplaudati si valorizati. Este mai greu in comunitatea locala, in care oamenii sunt preocupati doar de propriile griji si nu au timp sa se bucure pentru cei care fac cate un pas inainte sau sa fie alaturi de invingatori. Este frustrant sa constati ca principalii absenti sunt cei pe care contai cel mai mult, dar in acelasi timp este foarte motivant sa vezi cum copiii ingrijiti de tine pot umple o sala de 1000 de locuri intr-un oras european sau pot ridica in picioare publicul dintr-un oras romanesc. Eu ma bucur ca activitatea noastra motiveaza si sper sa-i determine si pe ceilalti membri ai comunitatii noastre sa se implice si sa ne sprijine. Am fi vrut sa participam cu mai multi beneficiari ai Centrului Teodora, cum a fost de exemplu delegatia Bucurestiului constituita din 15 sportivi, dar dificultatile financiare nu ne-au permis sa platim cursurile de inot si deplasarile pentru mai multi copii si tineri. Pentru ei este foarte important sa participe la astfel de manifestari pentru ca afla si experimenteaza situatii noi, socializeaza si isi fac prieteni cu care tin legatura in intreaga tara, cu ajutorul profesorilor si al parintilor. Pentru parinti reprezinta hrana sufletului, fiecare moment, actiune si succes inregistrat fiind o sursa de energie si dorinta de a depune tot mai multe eforturi pentru dezvoltarea si educatia copilului sau. De fapt, munca persoanelor cu dizabilitati intelectuale ii determina si pe altii sa le urmeze exemplul si astfel, progresul lor conduce la progresul intregii comunitati. Noi spunem ca este procesul de reabilitare bazata pe comunitate. Felicitari sincere sportivilor si multumiri organizatorilor.”

Comentezi?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.